English | Български | Contact Us 
Festival 2005 Films Screenings Jury Awards News Comments Guests Gallery Organisers About Us
Programme by days
Programme by titles
National Palace of Culture – Hall 1
Lumiere
Cinema House
LUMIERE PROGRAMME
1, Bulgaria Sq., 1463 Sofia, Bulgaria
(359 2) 9166 369
04.03
Friday
16:00  Aftermath  
18:30  Rolling Family  
21:00  Niceland  
05.03
Saturday
13:30  Musica Cubana  
16:00  The Tulse Luper Suitcases: The Moab Story  
18:30  The Tulse Luper Suitcases, Episode 3. Antwerp  
21:00  Sideways  
06.03
Sunday
10:00  Vera Drake  
13:30  Life Is a Miracle  
16:30  Czech Dream  
18:30  The Tulse Luper Suitcases, Part III: From Sark to Finish  
21:00  Georgi and the Butterflies  
07.03
Monday
10:00  5 x 2  
14:00  And Starring Pancho Villa as Himself  
16:30  The Life and Death of Peter Sellers  
19:00  Trilogy – The Weeping Meadow  
08.03
Tuesday
09:00  Trilogy – The Weeping Meadow  
13:30  My Summer of Love  
16:00  Samaritan Girl  
18:30  Burning Out  
18:30  My Mother  
21:00  Bring The Rabbit Back  
21:00  Love in Thoughts  
09.03
Wednesday
10:00  Girl with a Pearl Earring  
13:30  2046  
16:00  The Yellow Prince  
16:00  The Woodsman  
18:30  Aquatoria  
18:30  Mirage  
21:00  In The Dark  
21:00  Hotel  
10.03
Thursday
10:00  Maria Full of Grace  
13:30  The Kiss  
13:30  Stranger  
16:00  Red Coloured Grey Truck  
16:00  Before Life, After Death  
18:30  Lost & Found  
21:00  Stranger  
21:00  The Kiss  
11.03
Friday
10:00  Lost & Found  
13:30  Prince Gomez  
13:30  Autos  
16:00  Rust  
16:00  Suburbs  
18:30  A Story Of Loneliness  
18:30  Monsterthursday  
21:00  Autos  
21:00  Prince Gomez  
12.03
Saturday
11:30  From the Land of Silence  
11:30  Captured  
13:30  Kiss The Bride  
13:30  Tartarughe sul dorso  
16:00  Personal Best  
16:00  Adam & Paul  
18:30  Captured  
18:30  From the Land of Silence  
21:00  Kiss The Bride  
21:00  Tartarughe sul dorso  
13.03
Sunday
10:00  The Sea Inside  
13:30  Or  
16:00  Niceland  
18:30  Cool!  
21:00  The Motorcycle Diaries  
14.03
Monday
13:30  A Midwinter Night's Dream  
16:00  Our Own  
18:30  Cool!  
21:00  Maria Full of Grace  
15.03
Tuesday
13:30  Land of Plenty  
16:00  Old Women  
18:30  Le Grand voyage  
21:00  Vera Drake  
16.03
Wednesday
13:30  Le Grand voyage  
16:00  Whisky  
18:30  Look at Me  
21:00  Blueberry  
17.03
Thursday
13:30  Blueberry  
16:00  The Arm of Jesus  
18:30  The Soul of a Man  
21:00  My Summer of Love  
18.03
Friday
13:30  When I Grow Up, I'll Be a Kangaroo  
16:00  Musica Cubana  
18:30  Daybreak  
21:00  Samaritan Girl  
19.03
Saturday
11:00  Show Me Love  
13:30  The Woodsman  
16:00  The Tulse Luper Suitcases: The Moab Story  
18:30  Promised Land  
21:00  Melinda and Melinda  
20.03
Sunday
11:00  Melinda and Melinda  
13:30  The Gift  
16:00  The Tulse Luper Suitcases, Episode 3. Antwerp  
18:30  The Tulse Luper Suitcases, Part III: From Sark to Finish  
21:00  Maria Full of Grace  
Top 
© 2001 - 2005 Production Company "Art Fest" Idea & Research - created by